Analist credite în Departamentul retail

BC Energbank SA

20 Septembrie 2024

BC "Energbank" SA angajează:

Suntem în căutarea unui Analist credite pentru a se alătura echipei noastre și a contribui la dezvoltarea și îmbunătățirea continuă a proceselor și serviciilor noastre bancare. Rolul principal este asigurarea îndeplinirii parametrilor cantitativi și calitativi a portofoliului de credite pentru clienții Retail.

Principalele atribuții:

  • Efectuarea analizei economice și analizei financiare;
  • Evaluarea cererilor de credit și analiza riscurilor asociate;
  • Participarea la implementarea produselor și serviciilor noi în domeniul creditării Retail, inclusiv participarea la automatizarea și eficientizarea proceselor existente;
  • Participarea la asigurarea și menținerea bazei normative interne necesare organizării procesului de creditare a Clienților Retail;
  • Colaborarea cu clienții și colegii din departamentele interne pentru a asigura procesul eficient de acordare a creditelor.

Beneficii:

  • Autonomie în luarea deciziilor;
  • Angajare oficială și pachet social avantajos;
  • Acces la cursuri gratuite de dezvoltare personală;
  • Oportunitatea de a beneficia de credite preferențiale;
  • Condiții de lucru confortabile;
  • Creșterea profesională.

Cerințe față de candidați:

  • Studii superioare în domeniul economic, științe exacte;
  • Experiență în domeniul economic, preferențial cu experiență în activitatea bancară/OCN în domeniul creditării clienților debitori consumatori minim de 2 ani;
  • Cunoașterea legislației financiar-bancare ce țin de domeniul creditării;
  • Capacitate de analiză și sinteză;
  • Abilități de identificare a riscurilor aferente activității creditare;
  • Cunoașterea aplicațiilor MS Office (Excel, Word, PowerPoint, Internet Explorer, etc.);
  • Cunoașterea limbii române, limba engleză va constitui un avantaj.

Abilități:

  • Abilități excelente de comunicare și analiză;
  • Organizare și orientare spre rezultat;
  • Îndeplinirea indicatorilor de performanță stabilite postului;
  • Atenție la detalii, elaborare a documentelor, prezentare, autoinstruire, soluționare de probleme, echilibru emoțional, rezistență la efort și stres.

Persoanele interesate sunt invitate să prezinte CV-ul prin e-mail: hr@office.energbank.com.

Vor fi contactate doar persoanele selectate.

Energbank este un angajator care promovează diversitatea și oferă șanse egale tuturor candidaților calificați. Toate aplicațiile vor fi tratate cu confidențialitate!

Alte anunțuri publicate de această companie

Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide